Przyrodnicy na sudeckich szlakach i u sąsiadów w Pradze

Klasy przyrodnicze sezon wiosenny, kończący rok szkolny 2015/2016, rozpoczęły 26.04.2016 r.  od zorganizowanej przez Biuro Turystyczne Duces Masovie "gry miejskiej" po starówce płockiej, która została uwieńczona  certyfikatami, potwierdzającymi nasze umiejętności poruszania się w terenie za pomocą mapy oraz znajomość zabytków i ciekawych miejsc w naszym mieście. W tygodniu turystyki na zajęcia terenowe wybraliśmy się na południe Polski do Kotliny Kłodzkiej.

 

Pierwszego dnia we Wrocławiu  spacerowaliśmy nad Odrą  nowymi bulwarami, które zostały oddane do użytku w maju br., poznając historię tego miasta.  Na żywo oglądaliśmy Halę Stulecia wpisaną na listę UNESCO, Ogród Japoński oraz ZOO i jego ciekawe afrykarium z egzotyczną fauną i florą. Następnego dnia zdobyliśmy  najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) i przyległy mu labirynt skalny z oryginalnymi formami skalnymi oraz szukaliśmy śniegu w szczelinach skalnych Piekiełka i Kuchni Diabelskiej.  Po najstarszym uzdrowisku Kotliny Kłodzkiej – Dusznikach Zdrój wędrowaliśmy szlakiem Fryderyka Chopina, a w Muzeum Papieru okrywaliśmy tajniki procesu produkcyjnego papieru czerpanego. W swoim programie również odwiedziliśmy miejscowość Kłodzko z ciekawą starówką i twierdzą obronną oraz Lądek Zdrój u podnóża Gór Złotych, gdzie znajduje się jeden z piękniejszych w Polsce rynków, arboretum oraz uzdrowisko w dolinie rzeki Białej Lądeckiej. W Złotym Stoku w dawnej kopalni złota w ramach zajęć projektu “Wyprawa po sudeckie złoto” poznaliśmy w jaki sposób i jak długo wydobywano złoto na ziemiach polskich. Penetrowaliśmy sztolnie kopalni, doświadczalnie określiliśmy ciężar złota, pędziliśmy na powierzchnię podziemnym pociągiem, słuchaliśmy opowieści dowcipnego przewodnika Tomka.

W swoich wędrówkach dotarliśmy do stolicy naszego czeskiego sąsiada. Praga urzekła nas swoim malowniczym położeniem  oraz wspaniałymi zabytkami Hradczan i Starego Miasta. Niepowtarzalna atmosfera Mostu Karola, Placu Wacława i zmiana warty przed Pałacem Prezydenta przy Bramie Gigantów na długo pozostaną w naszej pamięci.

            Uczniami klas Ie i IIIe opiekowali się nauczyciele: Małgorzata Stańczak, Krystyna Zwarycz, Ewa Sieradzka i Paweł Babecki. Zajęcia terenowe były dofinansowane przez UM Płocka Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych  oraz Wydział Kształtowania Środowiska.