"Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga!" - debata

W środę 21 lutego Zespół Szkół nr 5 w Płocku stał się areną dyskusji i kolejnym przystankiem w ramach kampanii „Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga!“, organizowanej przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty we współpracy z Komendantem Wojewódzkim Policji z siedzibą w Radomiu.

W ramach tejże akcji mogliśmy uczestniczyć w debacie pt. „Skuteczność programów profilaktycznych realizowanych na terenie Płocka oraz działania profilaktyczne w zakresie zmniejszania zjawiska przyjmowania substancji psychoaktywnych przez młodzież“. Wicedyrektor szkoły p. Urszula Zabrzyska dokonała otwarcia debaty i powitała zgromadzonych gości: przedstawicieli pomysłodawców kampanii, reprezentantów płockiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie, Komendy Miejskiej Policji, specjalistów oraz młodzież płockich szkół, która licznie przybyła pod opieką swoich nauczycieli. W imieniu organizatorów debaty głos zabrali: dyrektor płockiego oddziału kuratorium p. Krzysztof Wiśniewski oraz zastępca komendata policji insp. Stanisław Szcześniak. W panelu dyskusyjnym zasiedli: Agnieszka Busz i Joanna Dobrzeniecka - Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Płocka, Krzysztof Fabiszewski – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Płocku, dr Monika Porowska – Ośrodek Medyczno-Psychologiczny VIDE, Małgorzata Wyszyńska – Centrum Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień „Profil“, Monika Sawa – przedstawicielka rodziców oraz dr Joanna Łukjaniuk – psychoterapeuta i psycholog szkolny. Uczestnicy debaty podjęli trzy tematy przewodnie:

  1. Jakie są skuteczne i nieskuteczne programy profilaktyczne prowadzone w środowisku nastolatków ograniczające przyjmowanie substancji psychoaktywnych przez młodzież?

  2. Jakie są możliwości współpracy różnych instytucji w zakresie profilaktyki używania substancji psychoaktywnych przez młodzież?

  3. Jakie są dobre praktyki podejmowane na terenie szkół, zmniejszające popyt na substancje psychoaktywne wśród nastolatków?

W pierwszej części w imieniu Urzędu Miasta Płocka, jako organu finansującego programy profilaktyczne, głos zabrała dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Agnieszka Busz. W prezentacji multimedialnej przedstawiła akcje profilaktyczne, prowadzone na przestrzeni ostatnich lat oraz funkcjonowanie i współpracę szeregu instytucji w zakresie profilaktyki, co stanowiło również istotny wkład do drugiej części dyskusji. Swoje spostrzeżenia odnośnie do szkolnych kampanii oraz skuteczności pomocy ze strony szeregu instytucji zgłosiła również matka dziecka uzależnionego. Debata o tym, co decyduje o sukcesie lub porażce akcji profilaktycznych, wzbudziła gorącą dyskusję zgromadzonej widowni. Wiele wniósł krytyczny głos uczennicy VII Liceum Ogólnokształcącego, która brała udział we wszystkich programach profilaktycznych organizowanych w swojej szkole – najpierw w gimnazjum i obecnie w szkole średniej.

Duże zainteresowanie wzbudziła kwestia dobrych praktyk podejmowanych w szkołach, zmniejszających popyt na substancje psychoaktywne. Dyskusję na ten temat ze strony panelistów rozpoczął dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 Krzysztof Fabiszewski, który opowiedział o bogatych tradycjach sportowych swojej placówki. Zasiadająca na widowni młodzież chętnie mówiła o działaniach, jakie podejmowane są w jej szkołach. Wskazano na istotną rolę kultury, sztuki i teatru w działalności profilaktycznej. Wiele do powiedzenia mieli tu członkowie grupy teatralnej ze Szkoły Podstawowej nr 14 oraz ich opiekunka p. Ewa Bembenista. Młodzi artyści zaprezentowali podczas spotkania również swój spektakl „Anioły“, który zdobył główną nagrodę III Festiwalu Przedstawień Profilaktycznych. Głos zabrali także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół nr 5, którzy wymienili szereg działań podejmowanych na rzecz społeczności szkolnej i tę społeczność angażujących, obejmujących m.in. działalność charytatywną, koleżeńską pomoc w nauce i aktywne uczestnictwo w życiu szkoły. W oparciu o dwugodzinną debatę sformułowano wnioski i rekomendacje, które na forum przedstawiła p. Ewa Wieszczyńska. Na zakończenie głos zabrała przedstawicielka Kuratorium Oświaty st. wizytator Marzena Brzózka, a zamknięcia debaty dokonała wicedyrektor Zespołu Szkół nr 5 p. Urszula Zabrzyska. Za koordynację organizacji i przebiegu debaty na terenie szkoły odpowiadał zespół psychologiczno – pedagogiczny: p. Joanna Łukjaniuk, p. Anna Sitek i p. Ewa Wieszczyńska.