1LB z wizytą w MOPS Płock

26 października wraz z naszym wychowawcą p.Anną Zmorzyńską odwiedziliśmy Ośrodek Interwencji Kryzysowej działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Płocku.

Dzięki zaproszeniu pani Szkopek i pani Bourokba mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o zakresie pracy osób zatrudnionych w MOPSie, jak również obejrzeć z bliska jak wygląda Pokój Przyjaznych Przesłuchań, przeznaczony do przesłuchiwania dzieci i młodzieży będących świadkami lub ofiarami przestępstw, funkcjonujący przy OIK. Dowiedzieliśmy się m.in. jak wygląda i na czym polega interwencja kryzysowa, jak zorganizowana jest praca w płockim MOPSie, jak wygląda procedura założenia Niebieskiej Karty oraz na czym polegają zadania i pomoc pracowników socjalnych w Płocku.

W swojej prelekcji panie położyły nacisk na potrzebę reagowania w momencie, gdy komuś dzieje się krzywda, uświadomiły nas jak ciężkim ale i satysfakcjonującym zawodem jest praca w charakterze pracownika społecznego, a w ramach preorientacji zawodowej opowiedziały jakie predyspozycje musi mieć przyszły pracownik MOPSu, aby dobrze i z zaangażowaniem wykonywać powierzone mu obowiązki.

W spotkaniu brała udział również pani Jowita Kęsicka, będąca koordynatorem wolontariatu w Płocku, która w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o pracy naszych płockich wolontariuszy i zachęciła nas do pracy wolontariackiej (po spotkaniu wśród nas znalazło się kilkoro chętnych do podjęcia się wspaniałej misji wolontariatu, także VII LO będzie miało wśród swoich uczniów kolejnych wolontariuszy z wielkim sercem!!).

Pani Jowita opowiedziała nam jak wygląda i na czym polega wolontariat, jakie zadania wykonują płoccy wolontariusze, przekazała również przygotowane przez MOPS ulotki zachęcające do pracy w płockim wolontariacie, które publikujemy pod tym postem. Mamy nadzieję, iż nasi koledzy i koleżanki z innych klas VII LO podążą naszym śladem i zdecydują się nieść pomoc potrzebującym.

Bardzo podobała się nam również wizyta w przyjaznym pokoju przesłuchań, szczególnym zainteresowaniem obdarzyliśmy znajdujące się tam lustro weneckie. Nasze odwiedziny były bardzo udane, dziękujemy wspaniałym pracownicom MOPSu za cenną lekcję empatii i uwrażliwienia nas na problemy płockich rodzin.

Po spotkaniu ruszyliśmy na krótki jesienny spacer z bardzo kolorową sesją zdjęciową , Jesienny wypad okazał się być bardzo pouczający, ale także był okazją do integracyjnych rozmów i wspaniałych pamiątkowych zdjęć.