WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECKA

 

 

WPŁYW CZYTANIA KSIĄŻEK NA ROZWÓJ DZIECKA

DRODZY RODZICE!

Codzienne czytanie dziecku

dla przyjemności

i radykalne ograniczenie

mediów wizualnych

to najlepsza

inwestycja w jego przyszłość!

 

       Biblioteka szkolna otrzymała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, dotację na zakup nowości wydawniczych.

Po konsultacjach z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim i Radą Pedagogiczną zakupiono 1090książek. Są to zarówno lektury szkolne jaki i atrakcyjne dla dzieci pozycje, które znacząco uzupełniły księgozbiór. Dzięki tym zakupom mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły będą kontynuować czytanie a dzieci z klas I już niedługo rozpoczną swoją przygodę z książką.

Książka jest jednym z najważniejszych środków w dziedzinie przekazywania wiedzy. Bardzo ważną rolę w wyrabianiu nawyków czytania u dzieci jest rodzina. To w domu rodzinnym następuje pierwszy kontakt dziecka z książką.

Kolejnym etapem, w którym utrwala się u uczniów zamiłowanie do książek jest szkoła.

Dzięki rozbudzonej przyjemności czytania, nasze dzieci będą chętniej sięgały po książkę przez co staną się świadomymi czytelnikami.

Drogi Rodzicu - wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, niesie ze sobą wiele korzyści rozwojowych poczynając od wpływu na rozwój mowy, poprzez rozwój emocjonalny, intelektualny oraz społeczny, a kończąc na rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych.

• Czytanie książek pobudza i rozwija wyobraźnię dziecka.

• Sprawia, że dziecko jest bardziej kreatywne, dzięki czemu jest bardziej otwarte na różnego rodzaju procesy twórcze. •Regularne czytanie powoduje, że dziecko poznaje i uczy się nowych słów.

• Dziecko czytając książki popełnia mniej błędów stylistycznych oraz ortograficznych.

• Już dwudziestominutowe czytanie książki wywiera duży wpływ na ćwiczenie koncentracji i pamięci u dziecka.

• Dzięki czytaniu książek, a co za tym idzie, poznawaniu losów bohaterów dziecko jest w stanie lepiej zrozumieć ludzkie emocje.

• Wspólne czytanie książki z dzieckiem wzmacnia i zacieśnia więzi.

• Czytanie wywiera także duży wpływ na kształtowanie się myślenia analitycznego, które jest istotne podczas rozwiązywania problemów.

• Odpowiednio dobrana książka może pomóc przystosować się dziecku do nowych sytuacji.

• Zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.

Rodzicu –pamiętaj, czytanie książek w jakikolwiek sposób wpisane jest w codzienność zarówno w formie wieczornego czytania, czy też w sytuacji, gdy dziecko widzi, że rodzice czytają książki – czytanie staje się dla dziecka czymś zwyczajnym i naturalnym. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby niezależnie od formy – książki były obecne w życiu dziecka. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że gdy dorośnie będzie nie tylko czytało książki, ale także promowało czytelnictwo.