Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania


 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2021

 

Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

(Wisława Szymborska)

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data święta, 29 września nie jest przypadkowa, odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej - autorki książek dla dzieci i młodzieży, a właśnie najmłodszym dedykowany jest ten dzień. W tym dniu w szkołach, bibliotekach i innych miejscach publicznych głośno czytają dzieciom: nauczyciele, bibliotekarze, znani i lubiani aktorzy, strażacy, policjanci, dyrektorzy…

Uczniowie mogą poznać nowości książkowe, które ukazały się na rynku, a także zaznajomić się z pracą bibliotekarzy i biblioteki. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnie i buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. 

Zapraszamy tego dnia Nauczycieli do głośnego czytania dzieciom.

Jakie korzyści płyną z głośnego czytania dziecku?

1. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem. To chyba najważniejsza zaleta wspólnego czytania!

2.Czytanie rozbudza wyobraźnię, ale również ciekawość świata.

3. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności.

4. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w przedszkolu. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowe bohatera.

5. Dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek są genialne w ortografii, tworzeniu własnych opowiadań, układaniu zdań oraz zdobywają niezwykłe bogactwo językowe!

6. Czytanie to dobry sposób na dobry humor i odstresowanie, ale również doskonała gimnastyka dla naszego mózgu. Książki poszerzają wiedzę, rozwijają słownictwo, pobudzają kreatywność, pozwalają ćwiczyć koncentrację i skupienie, rozwijają wrażliwość, uczą empatii, zmuszają do myślenia, każą zadawać pytania sobie i światu!

7. Czytanie chroni przed uzależnieniem od telewizji i innych mediów elektronicznych.

Możemy to wszystko dać naszym dzieciom – jeśli wprowadzimy je w świat literatury. Jeśli czytamy im głośno - dodatkowo budujemy silną więź emocjonalną .