Grawitacja w Kamienicy

W środę 28 lutego grupa młodych aktorów z Zespołu Szkół nr 5 pod opieką p. Dagmary Wicińskiej i p. Bartłomieja Fortuny wyruszyła do Warszawy.

W wyprawie brali udział również uczniowie innych płockich szkół. Wszyscy mogli czuć się bezpiecznie, podróżując pod czujnym okiem przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Płocku, która była organizatorem i fundatorem wyjazdu. A sam wyjazd stanowił nagrodę za udział w Festiwalu Przedstawień Profilaktycznych, organizowanym przez KMP i Młodzieżowy Dom Kultury. Celem wycieczki był Teatr Kamienica, działąjący od 2009 roku a założony przez małżeństwo aktorów - Justynę Sieńczyłło i Emiliana Kamińskiego. Właśnie ta placówka kulturalna w wyjątkowy sposób prowadzi i wspiera działalność profilaktyczną na rzecz młodzieży, propagując zdrowy, wolny od używek styl życia. Szczególne znaczenie ma tutaj spektakl "Dopalacze. Siedem stopni donikąd:", grany na deskach Kamienicy już od dwóch lat. M.in. o motywach jego powstania opowiedział w spotkaniu z naszą młodzieżą dyrektor Teatru Kamienica Emilian Kamiński.

Mieliśmy również okazję obejrzeć dumę Kamienicy - wyjątkową, niezwykle dokładną i precyzyjnie wykonaną makietę przedwojennej Warszawy. Poznaliśmy także teatr "od kuchni". Swoimi doświadczeniami podzielił się z nami specjalista od oświetlenia scenicznego, zaś w teatralnym studiu nagrań chętni mogli nagrać swoją pierwszą w życiu płytę... Urokliwe podziemia starej kamienicy, mieszczące teatr Emiliana Kamińskiego, to również skarbnica pamiątek po nieżyjących już legendach polskiej sceny, pozyskanych od rodzin albo zwyczajnie uratowanych przed wyrzuceniem na śmietnik. Mimo niesprzyjającej pogody wracaliśmy z wizyty w Warszawie w pełni usatysfakcjonowani, z poczuciem, iż znów udało nam się "dotknąć" prawdziwego teatru. I to po raz kolejny takiego, który życzliwie zwraca się ku młodzieży. Zarówno znany nam już dobrze Teatr Polski w Warszawie jak i Teatr Kamienica chętnie otwierają swoje podwoje dla aktorów naszego szkolnego teatru, a dyrektorzy tych placówek - Andrzej Seweryn i Emilian Kamiński stają się mentorami naszych wychowanków, dostarczając inspiracji również szkolnym instruktorom teatru.