Europejskie NAJ..., czyli Zielona Szkoła klas przyrodniczych: Polska - Niemcy - Czechy

W dniach 22-26 maja podczas Zielonej Szkoły poznaliśmy obiekty i miejsca, które można scharakteryzować jedną cechą – naj ... w Europie.

Pierwszego dnia na Dolnym Śląsku odwiedziliśmy zamek książęcy Czocha, a wędrując jego tajnymi przejściami poznaliśmy historię jednej z najbardziej tajemniczych twierdz Europy.

 

Drugiego dnia pojechaliśmy do najbardziej znanego miasta kojarzonego z porcelaną - Miśni. Tu opracowano i założono pierwszą manufakturę produkcyjną tego „białego złota” w Europie. Ta słynna „Meissen Manufaktur” była oczywiście naszym celem, aby poznać tajniki produkcji wyrobów porcelanowych, które należą do najdroższych tego typu na świecie. Kolejnym miastem była stolica Saksonii – Drezno jedno z najbardziej zniszczonych miast w czasie II wojny światowej, gdzie można po odbudowie podziwiać wspaniałe budowle architektury barokowej: Pałac Zwinger ze słynną Galerią Starych Mistrzów, Zamek Królewski, Katedrę Marii Panny, Tarasy Bruhla.

Trzeciego dnia odwiedziliśmy Szwajcarię Saksońską z najpiękniejszym regionem formacji skalnychGór Połabskich w Bastei, gdzie znajduje się najbardziej spektakularnapanorama przełomu rzeki Łabylub z niemiecka Elby. Kolejnym obiektem „naj” Szwajcarii Saksońskiej, który zdobyliśmy był zamek Stolpen i jego bazaltowe wzgórze. Wyjątkowo piękne i smukłe bazaltowe kolumny mają ok. 25 milionów lat, są pomnikiem przyrody i należą donajstarszych złóż tego typu. Sam zamek Stolpen słynie z najgłębszej studni(głęb.84,4 m) wydrążonej w skałach bazaltowych w Europie. Budowa tej studni trwała 20 lat a dzienny urobek wynosił od 1 do 1,5 cm skały. Tutaj też więziono w wieży Jana przez 49 lat metresę króla Augusta II Mocnego hrabinę Annę Konstancję Cosel, którą zaliczano do najbardziejatrakcyjnych kobiet Europy XVIII wieku. Naszym ostatnim miejscem zwiedzania była największatwierdza górskaw EuropieKonigstein. Jej powierzchnia to 13 boisk piłkarskich (tj. 9 ha), leży ona na wys. 247 m nad poziomem rzeki Łaby i uważana była za nie do zdobycia.

 

Po stronie Czech wędrowaliśmy fragmentem dna mezozoicznego morza, gdzie wyniesione ruchami górotwórczymi Skały Prachowskie w najstarszym czeskim rezerwacie przyrody stanowią jedne z najpiękniejszych miast skalnych w Europie.

 

Uczniami klas Ie i IIe opiekowali się nauczyciele: Małgorzata Stańczak, Krystyna Zwarycz, Ewa Sieradzka i Paweł Babecki. Zajęcia terenowe były dofinansowane przez UM Płocka Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Wydział Kształtowania Środowiska.