Dzień św. Patryka

Uczyć, bawiąc…

Dzień św. Patryka

O Szmaragdowej Wyspie, druidach i patronie Irlandii...

 

 

17 marca, jak co roku w naszej szkole, uczciliśmy Dzień św. Patryka – biskupa i apostoła Irlandii, świętego Kościoła Katolickiego. Panie - Martyna Florkowska – Kardasz, Joanna Pałczyńska - Koper, Justyna Pająk - Jaroszewska, Anna Kopeć oraz pan Marek Pietrzak, nauczyciele języka angielskiego, przygotowali wraz z uczniami barwne widowisko, które miało przybliżyć pierwszoklasistom sylwetkę świętego.

Na początku spektaklu mogliśmy poznać legendę związaną ze Szmaragdową Wyspą i symboliką koniczyny. Apostoł Patryk pierwszy raz pojawił się na scenie wówczas, kiedy tłumaczył druidom, że nie ma wielu bogów, Bóg jest tylko jeden, ale w trzech osobach, które stanowią jedność. Posłużył się liściem koniczyny, która jest symbolem Irlandii i samego Patryka.

Młodzi aktorzy wspomnieli również o tym, że mimo iż Patryk jest patronem Irlandii, nie pochodził z tego kraju. W wieku szesnastu lat został porwany podczas irlandzkich najazdów na tereny Brytanii i przewieziony na Zieloną Wyspę. Dowiedzieliśmy się, że właśnie tu został natchniony przez Boga. Poczuł, że musi nawracać Irlandczyków na wiarę chrześcijańską. Tę działalność misyjną prowadził przez czterdzieści lat. Zmarł 17 marca 461 roku. Dzień św. Patryka obchodzimy w rocznicę jego śmierci…

W ikonografii często przedstawiany jest jako ten, który wyrzuca węże z Irlandii, czyli eliminuje grzechy.

Podczas widowiska publiczność miała możliwość obejrzenia slajdów, dotyczących historii Irlandii. Aktorzy komentowali różne wydarzenia historyczne: bitwę pod Boyne, najazd Wikingów, czy przyłączenie północnej części Irlandii do Zjednoczonego Królestwa.

Duże zainteresowanie wzbudziła także legenda o jack-o’-lantern, o płonącej latarni, czyli dyni, w której drąży się otwory, a w środek wstawia się światełko. Mogliśmy również dowiedzieć się co nieco o hurlingu – irlandzkiej grze w piłkę.

Dzięki organizatorom obchodów Dnia św. Patryka mogliśmy uczestniczyć w lekcji języka irlandzkiego!

Aktorom i organizatorom przedstawienia widownia podziękowała gromkimi brawami.

 

Autor artykułu: Echo G8

Zdjęcia: Joanna Pałczyńska - Koper