Oto i nasza Ósemka! Przestronna, dobrze wyposażona szkoła, w której nauczyciele z pasją uczą nas i pomagają rozwijać nasze zainteresowania. Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym po szkole oprowadza Blanka z klasy 2A. Ona już wie, że w Ósemce jest przyjaźnie, wesoło i ciekawie!

[Kliknij i obejrzyj film]

 

  


Hej!
 
VII LO wpada do Was z krótką video-wizytą!
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną naszego liceum na nowy rok szkolny! Przy okazji dowiecie się, co o nas myślą nasze absolwentki!
Miłego oglądania!
 
Specjalne podziękowania dla: Lidii, Mariki, Alicji, Patrycji oraz Michaliny
Jesteśmy z Was dumni!!

[Kliknij i obejrzyj film] 

 

A poniżej druga część naszej wizyty w Waszych domkach. Tym razem podzielimy się z Wami naszą szkolną codziennością. Udostępniamy specjalnie dla Was fotorelację z życia licealistów z VII-ki!
 
Zapraszamy do naszych klas!
 
Pamiętajcie – liczy się zaangażowanie kadry, a nie prestiż szkoły! Zaufajcie nam, a matura 2025 nie będzie dla Was problemem!
 
Do zobaczenia wkrótce w VII LO!
 
 
 
 
 
 
 

Młodzi dziennikarze z 1D

Jak myślicie czy praca architekta jest ciekawa? Co to jest rapitograf? Na te i wiele innych pytań uczniów klasy 1D odpowiedziała p. Agata Milczarek - architekt. Jednak zanim zaprosiliśmy gościa na zdalną lekcję, każdy z nas przygotował pytania, zastanawialiśmy się również w jaki sposób rozmawiać, by wywiad był ciekawy. To wcale nie było łatwe. Okazało się, że może wielu z nas zostanie dziennikarzami… posłuchajcie.
 
Ola Nacfalska: Co robi architekt?
p. Agata Milczarek.: Zajmuje się projektowaniem budynków. Ma wpływ na to jak wygląda. Architekt konsultuje projekt z władzami, które muszą go zatwierdzić, inwestorem, godzi wszystkie osoby, które pracują przy projekcie.
 
Lidzia Milczarek: Czy architekt ma dużo pracy?
p. Agata Milczarek.: Myślę, że tak. Przede wszystkim się nie nudzi. Pracy ma tak dużo, ile chce jej mieć.
 
Antoś Szumański: Czy łatwo jest być architektem i jednocześnie zajmować się życiem prywatnym?
p. Agata Milczarek.: Zależy od tego, gdzie się pracuje. Znam osoby, które pracują w wielkich biurach i robią olbrzymie projekty. Te osoby pracują czasem całe noce, ponieważ trzeba wykonać projekt w określonym czasie. Wtedy nie jest łatwo. Ja się staram pogodzić pracę z życiem prywatnym.
 
 
Zuzia Trojanowska, Antoś Szumański :Czy trudno jest być architektem?
p. Agata Milczarek.: Trochę tak, zawód ten wymaga podejmowania decyzji, rozwiązywania różnych problemów. Jest to dla mnie również wyzwanie gdzie muszę rozwiązywać różne łamigłówki.
 
Antoś Szumański : Czy trzeba mieć odpowiednie ubranie w pracy architekta?
p. Agata Milczarek.: Nie, na szczęście nie.Pracuję w urzędzie. Czasami zdarza się , że muszę odwiedzić budowę. Wtedy trzeba mieć kask i być odpowiednio ubranym.
 
Antoś Szumański : Czy architekt musi mieć narzędzia do swojej pracy?
p. Agata Milczarek.: Architekt w swojej pracy najczęściej używa komputera i odpowiednie oprogramowanie. Wspomnę Wam pewną ciekawostkę. W przeciągu dwudziestu lat wiele zmieniło się w pracy architekta. Projekty rysowało się specjalnym piórkiem, które nazywa się rapitograf. Ma on końcóweczkę jak włos - uczyło pokory, cierpliwości, ponieważ łatwo można było je uszkodzić. Trudność polegała na tym, że gdy zrobiło się coś źle, to trzeba było przerysować od nowa rysunek. Kreśliło się to na kalkach. To było bardzo ciekawe.
 
 
Tymek Matusiak: Obecnie Pani rysuje projekty ręcznie czy na komputerze?
p. Agata Milczarek.: Teraz rysuję na komputerze. Czasami dla własnej przyjemności rysuję ręcznie.
 
Tymon Matusiak: Jakie studia trzeba ukończyć, by zostać architektem?
p. Agata Milczarek.: Należy ukończyć Politechnikę, która zrzesza inżynierów różnych profesji między innymi architektów.
 
Leoś Palmowski: Jak długo się Pani uczyła?
p. Agata Milczarek.: Po ukończeniu pięcioletnich studiów nie do końca można wykonywać ten zawód. Trzeba się uczyć w biurze, pod nadzorem doświadczonej osoby, która ma uprawnienia budowlane. Na podstawie doświadczeń, które zdobyłam dwa lata temu zdałam egzamin i zdobyłam uprawnienia.
 
Ola Nacfalska: Co najczęściej projektuje architekt?
p. Agata Milczarek.: Architekt projektuje wszystko, co jest w przestrzeni miasta. Jednak różne osoby specjalizują się w różnych projektach.
 
 
Leoś Palmowski: Który budynek w Płocku Pani zaprojektowała?
p. Agata Milczarek.: W Płocku projektowałam rozbudowę stacji przy ul. Gwardii Ludowej oraz budynki mieszkalne.
 
Marika Machowska: Jak długo powstaje projekt domu?
p. Agata Milczarek.: Projekt można wymyślić nawet w dwa tygodnie czy miesiąc. Jednak jest to na tyle skomplikowane, że trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia. Dlatego cały proces jest znacznie dłuższy - nawet kilka miesięcy. W przypadku dużych budynków potrafi trwać nawet kilka lat. Trzeba spełnić odpowiednie warunki np. by nie był za duży, czy nie zasłaniał komuś słońca. Nie może szkodzić innym użytkownikom w mieście.
 
Wojtek Paprocki: Ile Pani budynków zaprojektowała?
p. Agata Milczarek.: Ciężko zliczyć wszystko - około kilkadziesiąt projektów.
 
I co Wy na to? Zostaniecie architektami?
Klasa 1D wraz wychowawcą Emilią Wiśniewską serdecznie dziękuje p. Agacie Milczarek za udzielenie bardzo interesującego wywiadu.