„Uczenie się przez całe życie” – Comenius – Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej

Comenius to jeden z programów edukacyjnych, których działanie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej. Skierowany jest m.in. do uczniów (do końca szkoły średniej), nauczycieli i personelu szkolnego, stowarzyszeń związanych z oświatą szkolną, a także osób czy podmiotów odpowiedzialnych za organizację i realizację oświaty i edukacji na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Celem programu ‘Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej’ jest rozwijanie wiedzy na temat różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienie jej wartości, podnoszenie kwalifikacji i europejskiego wymiaru kształcenia kadry oświatowej poprzez dofinansowanie udziału w szkoleniach europejskich. Program nie jest skierowany wyłącznie do nauczycieli języków obcych – w szkoleniach europejskich, w wybranych obszarach wiedzy mogą brać udział nauczyciele wszystkich typów szkół[1]. Beneficjenci programu otrzymują dofinansowanie kosztów podróży, szkolenia i utrzymania. W roku szkolnym 2012/2013 nauczycielka języka angielskiego Martyna Florkowska-Kardasz została zakwalifikowana do udziału w programie ‘Comenius - Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej’ i odbyła tygodniowe szkolenie metodyczno-językowe w Richard Language College w Bournemouth, w Anglii.

Poniższe informacje zostały przygotowane po to, aby popularyzować idee programu Comenius oraz możliwości, które on daje. Osoby chcące ubiegać się o udział w szkoleniu w ramach programu Comenius powinny dokładnie zapoznać się z ogólnymi informacjami dotyczącymi celów i założeń programu umieszczonymi na stronie: www.comenius.org.pl. Następnie z zakładki ‘Akcje Comenius’ wybieramy opcję Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej. Jeżeli spełniamy wymogi formalne, możemy przejść do znalezienia odpowiedniego kursu (korzystając z bazy danych Comeniusa umieszczonej na w/w stronie lub kierując się własnymi preferencjami)  i wstępnego zarezerwowania miejsca na kursie. Musimy otrzymać potwierdzenie wstępnej rejestracji na kursie, ponieważ jest ona jednym z niezbędnych dokumentów dołączanych do wniosku o dofinansowanie. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie wniosku, którego formularz również znajduje się na w/w stronie. Należy zapisać go na swoim komputerze, a następnie odpowiedzieć na poszczególne pytania. Niektóre z nich, np. określenie budżetu szkolenia, mogą sprawiać trudności, ale przedstawiciele Agencji Narodowej (dane kontaktowe są również umieszczone na stronie) chętnie udzielają pomocy osobom aplikującym do udziału w kursach. Wypełniony i wydrukowany wniosek wraz z wymaganymi w danym roku załącznikami (m.in. rekomendacja dyrektora szkoły) wysyłamy do Agencji Narodowej w Warszawie i czekamy na wyniki selekcji. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, można zacząć przygotowania do wyjazdu. Przede wszystkim powiadamiamy o tym fakcie organizatora kursu a następnie podpisujemy umowę z Agencją Narodową. Po otrzymaniu 80% przyznanej kwoty dofinansowania kupujemy bilety podróżne. Podróżujemy najtańszymi środkami transportu (pociągi, tanie linie lotnicze, autobusy). Należy również pamiętać o tym, że Polska Agencja Narodowa pozwala na wyjazd w dniu poprzedzającym szkolenie oraz powrót w dniu następującym po jego zakończeniu. Szkolenie, w którym wzięłam udział, składało się z dwóch modułów: językowego oraz metodycznego i miało charakter warsztatowy. Prowadzone było przez świetnych specjalistów i naprawdę pozwoliło na zapoznanie się ze współczesnymi metodami nauczania. Kolejnym ważnym i przyjemnym aspektem szkolenia jest możliwość zakwaterowania u rodziny brytyjskiej, co umożliwia kontakt z ‘żywym językiem’ i kulturą brytyjską. Uczestnicy kursów nie powinni również pominąć niezwykłej możliwości zwiedzania okolicy (transport w krajach Unii Europejskiej jest dość drogi, możemy więc wykorzystać na ten cel pieniądze z dofinansowania). Po powrocie ze szkolenia należy wypełnić raport końcowy, odesłać go do Agencji Narodowej oraz wywiązać się z obietnic złożonych we wniosku dotyczących np. upowszechniania wyników kursu oraz promocji programu Comenius (np. napisanie sprawozdania ze szkolenia a także umieszczenie publikacji na stronie internetowej szkoły). Podsumowując, szkolenie zagraniczne to chyba jedna z najlepszych form doskonalenia zawodowego i polecam je wszystkim nauczycielom.

[1] www.comenius.org.pl