Pierwszoklasiści poznają patrona szkoły

W piątek 9 października pierwszoklasiści z Gimnazjum nr 8 uczestniczyli w niezwykłej uroczystości poświęconej patronowi szkoły, Aleksandrowi Macieszy. Uczennice i uczniowie klasy 3C, którzy przed dwoma laty poznawali patrona podczas zajęć w świetlicy szkolnej, uroczyście odczytali tekst "Legendy o jeszcze jednej gwiazdce w Wiśle" autorstwa p. Moniki Fuz. Utwór przenosi odbiorcę w klimat dawnego Płocka, zaś losy płockiego samorządowca, regionalisty, społecznika i cenionego lekarza oplata baśniowa sceneria. Na forum szkoły pojawił się zatem Aleksander Maciesza z żoną Marią, których brzegiem Wisły prowadziła rusałka. U stóp płockiej katedry przesłanie do bohatera opowieści skierował sam Bóg, zaś rzeka dumnie wołała do gwiazd na niebie. Jak podkreślała pani dyrektor Małgorzata Dąbrowska, patron szkoły został w legendzie przedstawiony w zupełnie inny niż dotychczas sposób, a opowieść wskazuje ponadto na istotną rolę Marii Macieszyny w jego życiu i działalności. Po obejrzeniu ciekawego występu widzowie mogli wykazać się w przygotowanych przez starszych kolegów konkursach. I trzeba tu przyznać, że pierwszoklasiści wypadli świetnie, aktywnie zgłaszając się do odpowiedzi i imponując bogatą wiedzą o losach patrona szkoły. Piątkową uroczystość młodzież przygotowała pod okiem nauczycieli: p. Moniki Fuz, p. Agnieszki Nacfalskiej i p. Bartłomieja Fortuny. „Legenda o jeszcze jednej gwiazdce w Wiśle” pozwala młodzieży w niekonwencjonalny sposób poznać Aleksandra Macieszę, dlatego z pewnością na stałe wpisze się w kalendarz uroczystości poświęconych patronowi Gimnazjum nr 8.