Uwaga! 

Strona archiwalna, zapraszamy na nową stronę: https://www.zs5.net.pl

UKRAINO, CHCĘ CI POWIEDZIEĆ...

 
W tym roku po pandemicznej przerwie powrócił do Płocka Piknik Europejski. Mimo wielkiej radości z reaktywacji tej wspaniałej imprezy, integrującej miasta partnerskie Płocka, dało się jednak w tym roku wyczuć pewną jej podniosłość i stonowany nastrój. Tegoroczny Piknik zorganizowano bowiem pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”, aby całym sercem wesprzeć naszych sąsiadów ze wschodu, walczących z okupantem, w tym nasze ukraińskie miasto partnerskie, Żytomierz. Tradycyjnie w organizację imprezy aktywnie zaangażowały się płockie placówki oświatowe. Każda ze szkół przygotowała stoisko, na którym można było wykazać się aktywnością i wykonać zadanie, wspierając Ukrainę. Uczniowie Zespołu Szkół nr 5 pod kierunkiem nauczycieli przygotowali ściankę-fotobudkę z konturem mapy Ukrainy. Odwiedzający stoisko mogli zapisać na samoprzylepnych karteczkach słowa wsparcia dla naszych sąsiadów ze wschodu i przykleić je na planszy z mapą. Dodatkowo chętni mieli okazję zrobić sobie zdjęcie, wcielając się na ściance w postać Tadka – „ósemkowej” maskotki naszej szkoły. Cały kontur Ukrainy bardzo szybko wypełnił się wyrazami wielkiego serca i dobrym słowem otuchy, a ze zdjęć szczególnie dużo frajdy miały oczywiście dzieci. Nikt nie pozostał obojętny, aby duchowo stanąć po stronie narodu ukraińskiego i wpisać się na naszej tablicy. Najmłodsi, niepotrafiący jeszcze pisać, pozostawiali narysowane serduszka lub kwiaty. Wśród odwiedzających, którzy przysiedli, by w zadumie wyrazić wsparcie dla udręczonej Ukrainy, byli m.in. Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski oraz posłanka na Sejm RP Elżbieta Gapińska. Nie zabrakło oczywiście dyrekcji naszej szkoły. Panie dyrektor zrobiły sobie również zdjęcie w fotobudce. Szczególne wzruszenie budziły zatrzymujące się przy stoisku rodziny ukraińskie, które znalazły schronienie w Płocku. Mamy, które wraz z dziećmi wpisywały się w swoim języku pośród wielu życzeń w języku polskim, wierzą w zwycięstwo swojego narodu tak, jak wierzymy w to my, Polacy. Fakt, że na płockiej starówce byliśmy razem, rozmawialiśmy tak, jak umieliśmy, przytulaliśmy się i płakaliśmy, to również symbol naszej solidarności i wspólnoty. Na piknikowej scenie przed płockim Ratuszem trwały przez cały czas występy, przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Wśród nich zdecydowanie wyróżniły się wspaniałe wykonania naszych utalentowanych wokalistek z grupy Ośmiorniczki oraz Hani i Zuzi Kasztelan. Tegoroczny Piknik Europejski, jak chyba żaden inny, pokazał naszą wielką solidarność i chęć wsparcia choćby drobnym gestem. Wierzymy, że to będzie nasz symboliczny wkład w pomoc naszym sąsiadom, jak również w przyszłe Pikniki Europejskie, organizowane w pokojowym świecie, w którym nikt nie będzie musiał obawiać się o swoje życie i bezpieczeństwo…
 
Za pomoc w przygotowaniu i obsłudze stoiska Zespołu Szkół nr 5 składamy serdeczne podziękowania uczennicom i uczniom klas 7A, 8A, 8B oraz 1LC. Nasza reprezentacja uczestniczyła w Pikniku Europejskim pod opieką nauczycieli: p. Ewy Ruteckiej, p. Bartłomieja Fortuny, p. Joanny Wiśniewskiej i p. Ewy Kossowskiej, a nasze wokalistki przygotowywały się do występu oczywiście pod kierunkiem p. Bożeny Tyburskiej.